A Magyar Bioinformatikai Társaság éves gyűlésén érdekes beszélgetésnek voltam tanúja. Az utánpótlás nevelésről folytatott eszmecsere során a jelenlévők elmesélték, hogy az országban hol, milyen formában oktatnak bioinformatikát.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen például molekuláris bionika néven találkozhatunk vele. Habár az oldalon olvasható leírás nem kapcsolódik szorosan ahhoz az ismeretanyaghoz, amit itt a blogomban bemutatok, nem árt tudni, hogy az oktatók között ott van Falus András és Pongor Sándor, akik a magyar bioinformatika meghatározó alakjai.
A Budapest Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen is van ilyen tantárgy. Itt matematikai oldalról ismerhetik meg a hallgatók ezt a tudományt. A tematikát olvasva erősen statisztikai, adatbányászati központú oktatás folyik itt.
Szegeden is tanítanak bioinformatikát, ami a legközelebb van ahhoz, amit én is művelek. Ezen kívül még máshol is tanítanak ilyen-olyan néven bioinformatikát, de ennek a posztnak a célja nem az, hogy ezeket mind felsoroljam.
Tehát látunk három megközelítést, amelyek igen kis mértékben fednek át. A beszélgetés is azt a konklúziót vonta le, hogy magának a bioinformatikának nincs egységes arculata. Ha azt mondom, ornitológus, akkor mindenkinek egy olyan ember fog beugrani, aki füttyről ismeri meg a madarat. Ha botanikusról beszélek, akkor olyan valakit képzelünk el, aki hason csúszik a kvadrátban és gyökérgümő szőr alapján azonosítja a gazokat.
De ki a bioinformatikus? Egy matematikus, aki a szekvenciát L hosszúságú A halmaznak látja, ami {A,T,G,C} elemeket tartalmaz? Vagy egy olyan kutató, aki egész nap egy vegyszerszagú laborban dolgozik, és végül futtat egy Blastot az eredményekből?
Én nem tudom a választ, de a beszélgetés rávilágított arra, hogy mások sem. Szerencsére az akadémikusok mindenre tudnak megoldást, de ha megoldást sem tudnak, akkor szerveznek egy konferenciát. Ezért októberben lesz egy konferencia, ahol a spektrum összes tagja képviseltetni fogja magát és mindenki egy-egy előadással bemutatja, hogy miért is tartja magát bioinformatikusnak.