Bevallom, már nem is emlékeztem, mit csináltam ebben a cikkben. Teljesen kiesett. A projekt még 2016-ban kezdődött, amikor végeztünk a mangalica cikkel, és jelentős adatunk volt különböző sertés szekvenciákból. Belekezdtünk különféle markerek keresésébe, amelyek némelyike politikai döntés miatt halálozott el, mások nem bírtak elég jelentős gazdasági haszonnal.
Ezekbe a döntésekbe nem láttam bele, nekem csak az volt a dolgom, hogy temérdek BAM fájlból "érdekes" régiókat halásszak ki, tonnányi IGV képet generáljak, amit aztán a Windowson szocializálódott kutatók bogarászhattak. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy abban az időben nekem volt a legerősebb gépem az intézetben, játszi könnyedséggel hajtottam végre ilyen feladatokat, miközben más munkákra tudtam koncentrálni.
Azután nem jött több kérés, én nem erőltettem a dolgot. Csatlakoztam a Sanger csapatához, ezért annak rendje és módja szerint elfelejtettem az egészet.
Egy nap viszont levelet kaptam, hogy szerző vagyok egy publikációban. Gyorsan megkérdeztem, miféle munka volt ez? Elmondták, hogy a rengeteg marker keresésből a vaddisznó marker azonosítása sikeres lett, de közben az is kiderült, mások is majdnem elfelejtették, mivel járultam hozzá a cikkhez, de a levelező szerző szerencsére nem volt olyan feledékeny, mint én.
Igazából azért érdekes ez a cikk, mert azon kevesek egyike, amikor a munkámnak közvetlen, kézzel fogható haszna van. Ezzel a publikációval lehet menőzni azoknál az embereknél, akik csak üres tekintettel bólogatnak, ha valami alapkutatásból származó eredményemről beszélek.