HTML

Az élet kódjai

Csináld maga. Senki nem csinálja meg helyetted.

Friss topikok

  • Travis.CG: Annyiban én is hibás vagyok, hogy könnyen előjönnek belőlem negatív posztok, ezt akartam ellensúly... (2025.05.22. 19:34) Ne csak a rosszat halljátok
  • sdani: Oh... néha eszembe jut, hogy az EBI után esetleg vissza kellene menni valamennyire az akadémiai vo... (2025.03.18. 16:58) Pontos, jól behatárolt célok
  • legyen úgy: Szia, Értem és köszönöm a válaszodat! T. (2025.02.24. 18:23) Expose CTF
  • sdani: Sajnos nekem is hasonló érzéseim vannak az R kiszorulásával kapcsolatban. Remélem jobban fogja tar... (2024.04.29. 10:48) R meetup
  • sdani: Nagyon jók ezek a bejegyzések! Feszültséggel teli, fordulatos, mint egy jobb krimi. :D Abba ne hag... (2024.04.29. 10:35) Wgel CTF

Ne csak a rosszat halljátok

2025.03.30. 11:49 Travis.CG

Eredetileg erről a publikációról nem akartam semmit írni, de sdani kommentje után úgy gondoltam, érdemes megmutatni, hogy nem csak élőhalott kutatások vannak Magyarországon, és én sem csak selejtes vizsgálatokban veszek részt. Szóval van még élet az akadémiai szférában. Egyszerűen csak arról van szó, hogy a kutatások hullámzó tendenciát mutatnak. Ahogy egy sportolónak is van rosszabb éve, úgy vannak rosszabb projektek.

Egy perfekcionista csoport megteheti, hogy a kevésbé ígéretes témákat eltemeti, mi nem vagyunk ilyen szerencsések. Ráadásul mi inkább csak támogatunk egy meglévő kutatást, ritkán vezetjük azt, ezért kisebb ráhatásunk van a folyamatokra.

Kérdezhetitek, akkor erről a cikkról miért nem akartam írni? Nos, mert nem sokat csináltam. Szokásos smCounter2 bűvészkedés volt. Eredetileg úgy éreztem, hogy nincs benne olyan tanúság, ami más posztokban meg nem jelent volna.

Most viszont úgy gondolom, hogy igenis van tanúság. Egyszerűen az, hogy annyira elmerülünk a problémákban, hogy ha nincsenek problémák, akkor azt letudjuk, és rögtön a következő probléma felé fordulunk. Igazából ilyenkor megállhatnánk egy pillanatra, és örülhetnénk annak, hogy minden rendben ment.

Esetleg büszkék lehetnénk rá, hogy elértünk valamit. Mert akármennyire is sulykolja az egyetemi vezetés, hogy minden publikációt össze kell gyűjteni egy Excel táblázatba és villogni vele, hogy 300 D1-es cikk született egy évben, azért tudatosítani kellene azt is, hogy emögött a szám mögött 300 plusz információ van, amiről eddig kevesebbet tudtunk.

Vegyük például ezt a cikket. Leukémiás gyerekek mintáit vizsgáltuk. A szomatikus mutációk nem mutatnak nagy meglepetést, NRAS, KRAS gének romlottak el elsődlegesen. Viszont sikerült kifejleszteni egy olyan diagnosztikai panelt, ami a DNS és RNS adatokat összevetve képes lehet segítséget nyújtani a beteg gyerekek kezeléséhez.

Nyilván ez még nem egy kész eljárás, de egy lépéssel közelebb vihet hozzá. Ennek is lehet örülni, nem csak egy kész, díjnyertes kutatásnak. A pici sikereket is meg kell becsülni.

2 komment

Címkék: filozofálás publikáció

A bejegyzés trackback címe:

https://cybernetic.blog.hu/api/trackback/id/tr8318822850

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

sdani 2025.05.22. 15:59:12

Nagyon sajnálom, hogy a kommentemet esetleg úgy lehetett érteni, hogy otthon csak "élőhalott" kutatás van vagy ilyesmi. A kommentem egyáltalán nem a kutatások színvonalára vonatkozott! Én úgy értettem, hogy ahhoz, hogy az ember oda jusson, hogy azt csinálja, amit szeret, amit kutatásnak lehet nevezni, annyi felesleges akadályon kell átugrani, annyi bürokratikus, technikai akadályt gördítenek az útjába, hogy tényleg nagyon szívósnak és kitartónak kell lenni, hogy az ember ne fásuljon bele, ne égjen ki idejekorán (és akkor még nem is beszéltünk a partnerekről, akik hasonló nyomás alatt, hasonló körülmények között dolgoznak). Na, ehhez nem érzem magamban az erőt.

Különben nálunk is eléggé recsegnek-ropognak a dolgok: brit járulék szabályozás megváltozása miatt a Sangerben hatalmas lyuk keletkezett a költségvetésben. Egyelőre nincsenek elbocsájtások, de nagyon benne van a levegőben. (+a héten az adatközpontban bekapcsolt a tűzjelző rendszer, ami nagy károkat okozott a hardverben, napokig álltak a szolgáltatások) Az EBI-nál a covid óta tulajdonképpen nem állt helyre a hiring, a legtöbb csoport látszámhiánnyal küzd. Sőt, a bizonytalanságot tovább növeli, hogy nagyon sok csoport kitett amerikából érkező forrásoknak, amibe a Trump adminisztráció alaposan belegyalogolt.

Travis.CG 2025.05.22. 19:34:47

Annyiban én is hibás vagyok, hogy könnyen előjönnek belőlem negatív posztok, ezt akartam ellensúlyozni.
süti beállítások módosítása