HTML

Az élet kódjai

Csináld maga. Senki nem csinálja meg helyetted.

Friss topikok

  • sdani: Oh... néha eszembe jut, hogy az EBI után esetleg vissza kellene menni valamennyire az akadémiai vo... (2025.03.18. 16:58) Pontos, jól behatárolt célok
  • legyen úgy: Szia, Értem és köszönöm a válaszodat! T. (2025.02.24. 18:23) Expose CTF
  • sdani: Sajnos nekem is hasonló érzéseim vannak az R kiszorulásával kapcsolatban. Remélem jobban fogja tar... (2024.04.29. 10:48) R meetup
  • sdani: Nagyon jók ezek a bejegyzések! Feszültséggel teli, fordulatos, mint egy jobb krimi. :D Abba ne hag... (2024.04.29. 10:35) Wgel CTF
  • sdani: @Travis.CG: Egy kis szerencse sosem árt. :D (2024.03.01. 13:19) A bioinformatika helyzete 2024-ben

Pontos, jól behatárolt célok

2025.03.16. 18:52 Travis.CG

Megjelent egy újabb publikációnk. Csoda, hogy megjelent. Nem is tudom szavakba önteni, mennyi minden hátráltatta az adatgyűjtést, a vizsgálatokat és a megjelenést, ezért csak egy videóval összegezném a szenvedést, amit átéltünk:

Az egész egy nyúlbetegséggel indult, amiből GWAS-t akartunk csinálni. Az első probléma az volt, hogy nem lehetett pontosan megmondani, melyik állat beteg, mert a tünetek átfedtek egy csomó más betegséggel. Néha a boncolás után derült ki, hogy másban pusztult el az állat, és nem a vizsgálni kívánt betegségben. A nyilvántartás hibás volt, mert a nyúlketrecnél dolgozók nem vették komolyan az állatok jelölését. Olyan is volt, hogy a genom elemzése közben vettem észre, hogy apu nyuszi inkább anyu nyuszi, csak elírták az Excel táblában.

Apropó Excel tábla. A sok adatot mind egyetlen Excelbe vitték fel, ami végül akkorára duzzadt, hogy a legtöbb laptop memóriájában el sem fért. Vagy betöltötte egy részét, és nem tudta rendesen elmenteni, aminek az lett a vége, hogy az adatok egy része eltűnt.

Gyűjtöttünk genomokat, metagenomoka, RNASeq-et, mindent. Majd kiderült, hogy egy részét nem publikálhatjuk, mert valami különleges nyúlfajtából származnak, és a genom közzétételéhez a tenyésztő nem adta áldását. Később egyre inkább az volt az érzésünk, hogy az ipari partnert nem is érdekli az eredmény, ők inkább a termékenységhez köthető vizsgálatokat részesítik előnybe. Az, hogy néhány nyúl megdöglik egy betegségben, az nem számít (persze a pályázatból származó pénzre nem mondtak neme, de miután megkapták, látványosan lecsökkent a segítség, amit nyújtottak).

Az idő csak telt, és lassan kiderült, hogy az összegyűjtött adatokból nem lehet statisztiai módszerekkel meghatározni, hogy milyen genetikai elváltozásokkal asszociál a betegség, mert nincs elég minta.

Közben személyes problémák is felléptek. A megbeszélések személyeskedő hangvételre váltottak, ami szintén nem tett jót a további kooperációnak. A csoportunkból is mentek el a projekten dolgozó emberek, így egyre inkább úgy tűnt, hogy a több évnyi munka mind megy a kukába.

Egyetlen halvány reménysugárnak az tűnt, hogy elfelejtjük az egész betegséget, és azokból a szekvencia adatokból, amelyeket megoszthatunk a tudományos közösséggel, populációgenetikát csinálunk. Mivel a mintagyűjtésnél ez nem volt cél, a különböző nyúl fajták eltérő számban voltak reprezentálva, amit a bírálók teljesen jogosan szóvá is tettek, ezért további fajtákat szórtunk ki a vizsgálatból.

Végül a kézirat döcögősen, de megjelent. A csoportot elhagyó kollégák egy csomót szenvedtek, hogy az új munkahely elvárásai mellett ezzel a kézirattal is haladjanak. Valahogy megoldották. Valahogy sikerült. A pezsgőbontás mégis elmaradt, inkább olyan érzésem van, mintha levethetném a vizes göncöt egy esőbe fulladt kirándulás után. Senkinek nem kívánok ilyen projektet.

1 komment

Címkék: publikáció

A bejegyzés trackback címe:

https://cybernetic.blog.hu/api/trackback/id/tr5618811984

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

sdani 2025.03.18. 16:58:53

Oh... néha eszembe jut, hogy az EBI után esetleg vissza kellene menni valamennyire az akadémiai vonalra, de ezek a sztorik nagyon el tudnak rettenteni. Köszi, hogy megosztod őket.
süti beállítások módosítása