Még az egyetem alatt az ökológia tanszéknek segítettem adatfeldolgozó programokat írni, amikor egyik alkalommal átnéztük a tanszék korábbi vezetőjének hátrahagyott vackait. A profról annyit kell tudni, hogy szeretett a kutatásaihoz eszközöket vásárolni, de végül ezeket soha nem használta fel. Bekerültek egy szobába, és többet rájuk sem nézett.
Az új tanszékvezető szerette volna a saját kutatásait hatékonyabbá tenni az eszközökkel. A kacatok között találtunk egy Psion Organiser 2 XP-t. Nagyon megtetszett a bumfordi kis szerkezet, és elhatároztuk, hogy a terepen a befogott állatok viselkedését fogjuk monitorozni vele.
Írtam rá egy kis programot, de végül egy-két próba után feladtuk a terveket, mert annyi paramétert kellett volna rögzíteni, hogy lehetetlen volt emlékezni az összes billentyű kombinációra, ezért visszatértek a spirálfüzethet.
A szerkezet mély nyomokat hagyott bennem. Napokig jártam-keltem a géppel, amíg fejlesztettem rá a programot, és mindig találtam valami ürügyet, hogy a gombokat nyomkodjam. Évekkel később szereztem egy saját példányt, egy LZ 64-t, és most újra elővettem, mert nagy terveim vannak vele.
Először is ez a példány már négy soros kijelzővel rendelkezik. A belső memóriája 64k méretű, ami elég impresszív egy '80-as évekből származó kézi kütyütől. Teljes billentyűzete van, áramforrásként meg egy 9V-os elem szolgál. Saját BASIC-szerű programozási nyelve van, a tetején meg egy 16 tüskés csatlakozó, amivel különböző perifériákat csatlakoztathatunk. Még a 2010-es években is láttam olyan boltot, ahol Psion volt a pénztárgép egy vonalkód olvasóval.
Azóta sok idő telt el. Általában megpróbálok a régi eszközöknek funkciót találni a mai világban, de a Psionnál kudarcot vallottam. Az egész eszöz karakter központú, a bépített billentyűzet használata lassú. Bár sok hasznosnak tűnő program van alapból is a gépen, ezek használatát nagyon megnehezíti, hogy gombokkal kell váltani közöttük. A négy soros, húsz karakter széles képernyő pedig nem kedvez a hosszabb szövegeknek. Ahogy a fenti példa is mutatta, sajnos a készülék legnagyobb ellenfele a papír alapú határidőnapló.
Azokat, akik még manapság is a gép bűvöletében élnek, nem érdekli a funkcionalitás. Néhány ember továbbra is támogatja a gépet, aminek hála sok dokumentáció és programok is elérhetőek hozzá.