HTML

Az élet kódjai

Csináld maga. Senki nem csinálja meg helyetted.

Friss topikok

  • sdani: Sajnos nekem is hasonló érzéseim vannak az R kiszorulásával kapcsolatban. Remélem jobban fogja tar... (2024.04.29. 10:48) R meetup
  • sdani: Nagyon jók ezek a bejegyzések! Feszültséggel teli, fordulatos, mint egy jobb krimi. :D Abba ne hag... (2024.04.29. 10:35) Wgel CTF
  • sdani: @Travis.CG: Egy kis szerencse sosem árt. :D (2024.03.01. 13:19) A bioinformatika helyzete 2024-ben
  • Travis.CG: Szóval az akadémiai szféra mazochistává tett, amit a Pinephone-al élek ki? Hmm, érdekes összefüggé... (2023.10.05. 18:23) Új barátom az Informatikai titkárságról
  • Travis.CG: Túl nagy a hype körülötte, ezért túlzó elvárások vannak vele szembe. Ha a korábbi chatbotokhoz kép... (2023.02.28. 06:28) chatGPT, a bioinformatikus

Emboss: Grafikus programok

2012.05.10. 14:52 Travis.CG

Elérkeztünk kedvenc programcsomagunkat bemutató sorozatunk záró részéhez. Azokból a programokból válogatok, amelyek valamilyen kapcsolatban vannak a grafikus megjelenítéssel.

Az Emboss egyik nagyszerű tulajdonsága, hogy a grafikus tartalmat megjelenítheti képernyőn, de elmentheti PostScript, PNG állományokba is, ami egy cikk esetén lehet hasznos. Csak mellékesen jegyzem meg, hogy a legtöbb klikkelős, grafikus program mellőzi teljesen ezt a lehetőséget, és a kutató kénytelen képernyőképeket készíteni és valamilyen grafikus programmal levágni a szükségtelen részeket. De lássuk inkább a programokat.

abiview: A Sanger szekvenálás eredménye sok esetben nem egy kész szekvencia, hanem egy intenzitás görbe, ami azt mondja meg nekünk, hogy az érzékelő milyen nukleotidot detektál az adott pozícióban. A program segítségével megjeleníthetjük ezt. A másik hasznos funkciója, hogy képes kiolvasni a szekvencia sorrendet és elmenteni fájlba.

prettyplot: Többszörös illesztést jeleníthetünk meg vele. Mint minden Emboss program, ez is hihetetlen mennyiségű fájlformátumot ismer. Sajnos az interaktivitás terén nem jeleskedik, ezért ne számítsunk rá, hogy oda-vissza ugrálunk a különböző pozíciók között.

plotcon: A prettyplothoz hasonlóan itt is a többszörös illesztéseket vehetjók górcső alá. A különbség, hogy a program megpróbálja a konzerválódott szakaszokat kiemelni. A konzervált szakaszok méretét a wordsize paraméterrel állíthatjuk be.

plotorf: A lehetséges nyitott leolvasási kereteket képes megjeleníteni. Érdemes még megemlíteni a showorf programot, mely a plotorf szöveg alapú testvére. A -start és -stop opciókkal a leolvasási keretet határoló kodonokat adhatjuk meg. Amennyiben nem akarjuk mind a hat leolvasási keretet megjeleníteni, parancssori kapcsolókkal korlátozhatjuk, mit jelenítsen meg a program.

dotmatcher: Két szekvencia illesztésének vizsgálatakor lehet hasznos, ha a hasonló szekvencia-részletek vizuálisan is megfigyelhetőek. A program az összehasonlítandó szekvenciákat a függőleges és vízszintes tengelyen reprezentálja, míg a hasonló szakaszokhoz egy pontot rajzol. Ha a két szekvencia megegyezik, egyetlen vonalat látunk, ami a bal alsó sarokból a jobb felsőbe tart.

Szólj hozzá!

Címkék: bioinformatika

A bejegyzés trackback címe:

https://cybernetic.blog.hu/api/trackback/id/tr54500447

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása