Egy időben a prog.hu fórumon minden tejfeles szájú operációs rendszert akart írni, amihez csapatot toborzott. Ez alól természetesen én sem voltam kivétel. Utólag visszanézve ezeknek a kezdeményezéseknek a 99%-a elenyészett, a maradék egy százalék pedig egy poros CD tokban hever valahol a warez filmek mellett. De mégis, honnan szerezhet ehhez megfelelő tudást valaki?
A válasz Andrew S. Tanenbaum könyvében keresendő, aki oktatási céllal készített egy operációs rendszert, a Minixet. Az egyetem alatt az akkor még 10 floppy lemezt kitevő rendszert felraktam egy 386-osra, és azon tanultam meg a Unix alapjait.
A rendszer azóta sokat fejlődött, újabb szolgáltatásokkal bővült, ezért itt az ideje, hogy megnézzük, mennyire használható egy 20 éves laptopon.
Bár a floppys telepítés még elérhető, én mégis a CD verziót választottam. A telepítés simán ment, viszont a telepítés utáni teendőket manuálisan kell végrehajtani. Például, ha új felhasználót hozunk létre, akkor a home könyvtár root tulajdonú, nekünk kell beállítani. A támogatott hardverek száma kevés, még magyar billentyűzet kiosztás sincs alapból. Internet támogatás van, de csak minimális számú hálókártyához.
Viszont meglepően sok csomag található a rendszerhez. Sokan, akiknek csak egy minimalista webkiszolgáló kell, Minixet használ, ezért van Apache, Python (igaz, csak 2.7 verzió), PHP. Sőt, X kiszolgáló is van! A programok nagy részét csak neten keresztül lehet telepíteni, de a csomagkezelő erről az FTP szerverről szerzi be a szükséges fájlokat. Elméletileg ezek CD-re írva is telepíthetőek, ezt ki is fogom próbálni.
Pár csomag elérhető a telepítő CD-n is, mint a C fordító, Python, Perl. Ezekkel már lehet kezdeni valamit, aki nagyon elhivatott. Nekem egy hello world szintű program telepítése is gondot okozott. Először, mert nem találtam a magyar billentyűzeten olyan fontos karaktereket, mint a #. Utána az ld-t hiányolta a fordító.
Apropó fordítás! GCC nincs, helyette az LLVM-el kell beérni, és mint említettem, Pythonból is csak az elvault verzió érhető el.
A rendszer nálam stabilan működött, de üresen is elég sok erőforrást vett el. A top szerint az 500 MHz-es CPU 50%-on pörgött. A fórumok tanúsága szerint nem ez a fő prioritás, hiszen egy oktatási céllal készült operációs rendszerről van szó. Ha a gépem netre tudnám kötni, valószínűleg jobban kihasználhattam volna a rendszer lehetőségeit.
Elsősorban azoknak jelenthet alternatívát, akik meg akarják tanulni a Unix környezetet, vagy a rendszer programozást.