HTML

Az élet kódjai

Csináld maga. Senki nem csinálja meg helyetted.

Friss topikok

  • sdani: Sajnos nekem is hasonló érzéseim vannak az R kiszorulásával kapcsolatban. Remélem jobban fogja tar... (2024.04.29. 10:48) R meetup
  • sdani: Nagyon jók ezek a bejegyzések! Feszültséggel teli, fordulatos, mint egy jobb krimi. :D Abba ne hag... (2024.04.29. 10:35) Wgel CTF
  • sdani: @Travis.CG: Egy kis szerencse sosem árt. :D (2024.03.01. 13:19) A bioinformatika helyzete 2024-ben
  • Travis.CG: Szóval az akadémiai szféra mazochistává tett, amit a Pinephone-al élek ki? Hmm, érdekes összefüggé... (2023.10.05. 18:23) Új barátom az Informatikai titkárságról
  • Travis.CG: Túl nagy a hype körülötte, ezért túlzó elvárások vannak vele szembe. Ha a korábbi chatbotokhoz kép... (2023.02.28. 06:28) chatGPT, a bioinformatikus

Megnyekkent a Kali

2024.10.29. 09:16 Travis.CG

A CTF-eket VPN-en keresztül szoktam megoldani, de egyik napról a másikra történt valami, amitől TLS hibára hivatkozva nem jött létre a kapcsolat. Első körben kértem új tanúsítványt, de azzal sem ment. Mivel már régóta nem frissítettem a Kali Linuxomat, gondoltam hátha az a probléma, hogy az OpenVPN elvault. Ha már frissítünk, frissítsünk komolyan, ezért az egész disztribúciót update-eltem.

A frissítés után eltűnt a hátterem, az ablakok dekorációja, a panelre nem lehetett klikkelni. A grafikus felület használhatatlanná vált. A neten találtam egy leírást, hogy indítsam el a fvwm4 --replace-t, és minden jó lesz.

Megtettem. Megjelent a háttér, az ikonok, de nem volt panel. Jobb egérgombra megjelent valami menü, amivel egy terminált azért tudtam indítani. Egy másik megoldás az volt, hogy töröljem a .local-t, a .cache-t és a .config-ot és indítsam újra. Ezt is megtettem. Újraindítás után minden megjelent, ami kellett.

Hurrá! Örültem. Munka után kikapcsoltam a gépet, másnap pedig indítás után jött a meglepetés. Az ablak dekorációk megint eltűntek. Ismét töröltem a kérdéses könyvtárakat, újraindítás után megint volt minden. De a következő újraindítás után kezdhettem elölről a folyamatot.

Pár nap után kezdtem megelégelni a dolgot. Különösen, hogy az OpenVPN továbbra sem működött, de most legalább a grafikus felület is rendetlenkedett. Úgy döntöttem, itt az ideje fixálni.

Elsőre az jutott az eszembe, hogy áttérhetnék Gnome-ra az fvwm helyett. A apt install kali-desktop-gnome azt hittem segíteni fog, de képtelen volt települni, mert nem tudta installálni a qt5ct-t. Megvontam a vállam, és kiadtam a végzetes sudo apt install qt5ct parancsot.

Annak ellenére, hogy ez egy telepítési parancs volt, valami ismeretlen okból 6Gb adatot törölt a gépemről, mondván, hogy arra már nincs szükség. A programok között volt a Metasploit, a Jupyter Notebook, millió Python csomag, de még az OpenOffice is. Utána viszont települt a Gnome.

Csak nem indult el. Elég jól álltam: nem ment a VPN, nem működött a Gnome, az fvwm, és még az eszközök nagy része is eltűnt. Oké, a Gnome nem megoldás. Eltávolítottam, de a grafikus környezet beállításai között továbbra is a Gnome volt az alapértelmezett, ezért grafikus felület megint nem indult el.

Kimentem parancssorba, majd a sudo update-alternatives --config x-session-manager paranccsal beállítottam, hogy ne az eltávolított Gnome-ot akarja betölteni. Visszakaptam a hibás fvwm rendszeremet. Ebben az állapotban már ennek is örültem.

Hanem észrevettem egy másik anomáliát is. A YouTube videók akadozva mentek. Lehet, hogy nincs hardveres gyorsítás? Egyre inkább úgy tűnt, hogy a netes megoldások nem segítenek, ezért azt tettem, amit először is tennem kellett volna: túrni kezdtem a logokat.

Az első hasznos nyom az .xsession-errors fájlban volt. Csak egy apró figyelmeztetés formájában, hogy nem tudja betölteni a Mesa GLX drivert. Még csak nem is hiba volt, de arra gondoltam, egy driver hiánya azért elég komoly dolognak kellene lennie.

Elkezdtem listázni a Mesa csomagokat, amikor is feltűnt, hogy a libglapi-mesa csomagból nem a legfrissebb van fent. Az apt update ezt valami miatt nem frissítette. Feltettem a csomagot, és működött a grafikus felület. Megvoltak a dekorációk, a háttérkép és a panel is. Még újraindítás után is megmaradt.

Oké, visszakaptam a rendszeremet, de a TryHackMe VPN még mindig nem megy. A böngészős AttackBox működött, de azt nem szeretem. Összesen 4 EU-s szerverük van, úgyhogy elkezdtem minden szerverre kulcsot kérni. A harmadiknál már csatlakozni is tudtam. Működött minden. Csak a letörölt csomagokat kell pótolni...

Szólj hozzá!

Címkék: rendszergazda

A bejegyzés trackback címe:

https://cybernetic.blog.hu/api/trackback/id/tr3518716376

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása