HTML

Az élet kódjai

Csináld maga. Senki nem csinálja meg helyetted.

Friss topikok

  • sdani: Sajnos nekem is hasonló érzéseim vannak az R kiszorulásával kapcsolatban. Remélem jobban fogja tar... (2024.04.29. 10:48) R meetup
  • sdani: Nagyon jók ezek a bejegyzések! Feszültséggel teli, fordulatos, mint egy jobb krimi. :D Abba ne hag... (2024.04.29. 10:35) Wgel CTF
  • sdani: @Travis.CG: Egy kis szerencse sosem árt. :D (2024.03.01. 13:19) A bioinformatika helyzete 2024-ben
  • Travis.CG: Szóval az akadémiai szféra mazochistává tett, amit a Pinephone-al élek ki? Hmm, érdekes összefüggé... (2023.10.05. 18:23) Új barátom az Informatikai titkárságról
  • Travis.CG: Túl nagy a hype körülötte, ezért túlzó elvárások vannak vele szembe. Ha a korábbi chatbotokhoz kép... (2023.02.28. 06:28) chatGPT, a bioinformatikus

Öntudatlan malware fejlesztők klubbja

2024.05.19. 18:29 Travis.CG

Már az idei Revision intróinak megtekintése közben észrevettem, hogy a szokottnál is agresszívebb a Windows Defender. A 64k intrókat kérdés nélkül törölte, de még a korábban vígan futtatott Mecha is áldozatul esett annak, hogy megvédjenek a kiberborzalmaktól. Régen még kérdeztek a vírusírtók, hogy mi legyen a kérdéses állománnyal, de a valós idejű védelemnél szó nélkül törölt.

Gondoltam, a demók megnézése idejére kikapcsolom az aktív vírusvédelmet, de a Defendert nem olyan fából faragták, hogy csak úgy hagyja magát kikapcsolni. Rögtön megjegyezte, hogy vissza fogja kapcsolni magát. Lassan már úgy érzem, nem is a gép van énértem, hanem én a gépért.

A dolgok akkor vettem furcsa fordulatot, amikor az egyik 2016-os kódomra is trójait riasztott a Defender. Hmm, nem emlékszem, hogy bármi rendkívülit kódoltam volna. Gyakorlatilag képek sorozatát jelenítette meg egy OpenGL ablakban. Az egyetlen diszk művelet a képek és a shaderek betöltése volt, írni nem írt sehova. Mégis miért hiszi a Defender, hogy trójai?

Az egyik lehetőség, hogy valami tényleg megfertőzte a rendszert és átírja a binárisokat. A másik lehetőség, hogy a Defender egy hülye. Egy Defendor.

Szerencsére a kérdés eldöntése nem volt olyan nehéz, mert a kérdéses demóm egy Linuxos partíción is megtalálható, ahol biztos nem módosította senki rajtam kívül. Az egyetlen probléma, hogy a Linuxon található verzió kicsit korábbi, tehát az MD5 értékek eltértek. Algoritmikusan viszont ugyan az.

Mindkét verziót feltöltöttem a VirusTotal-ra. Három, nevenincs vírusirtónak csúfolt valami rögtön kiabálni is kezdett, hogy a kódom trójai. Viszont a statikus elemzés adott néhány igen érdekes eredményt. A kis semmike demóm neten keresztül kapcsolódik a Microsoft NTP szerveréhez, registry bejegyzéseket ellenőriz és Windows komponenseket szkennel. Ezen tulajdonságokat hallva tényleg egy kártékony kód jut az eszünkbe.

Hogyan kerültek ezek a funkciók bele? Hát úgy, hogy a Visual Studio 2015-ös verzióját használtam a fordításhoz. Ott találta ki a Microsoft, hogy milyen remek ötlet ilyen kódokat elhelyezni a lefordított programba, amire nyolc évvel később a saját vírusirtójuk is ugrik.

 Végül a demókat tartalmazó könyvtárat kivételnek állítottam be a Defendornak. Bár nem tudnak róla, de a demoscenerek malware-eket fejlesztenek.

Szólj hozzá!

Címkék: demoscene

A bejegyzés trackback címe:

https://cybernetic.blog.hu/api/trackback/id/tr8018402649

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása