HTML

Az élet kódjai

Csináld maga. Senki nem csinálja meg helyetted.

Friss topikok

  • sdani: Oh... néha eszembe jut, hogy az EBI után esetleg vissza kellene menni valamennyire az akadémiai vo... (2025.03.18. 16:58) Pontos, jól behatárolt célok
  • legyen úgy: Szia, Értem és köszönöm a válaszodat! T. (2025.02.24. 18:23) Expose CTF
  • sdani: Sajnos nekem is hasonló érzéseim vannak az R kiszorulásával kapcsolatban. Remélem jobban fogja tar... (2024.04.29. 10:48) R meetup
  • sdani: Nagyon jók ezek a bejegyzések! Feszültséggel teli, fordulatos, mint egy jobb krimi. :D Abba ne hag... (2024.04.29. 10:35) Wgel CTF
  • sdani: @Travis.CG: Egy kis szerencse sosem árt. :D (2024.03.01. 13:19) A bioinformatika helyzete 2024-ben

BSides 2024

2024.05.27. 18:06 Travis.CG

Gondoltam egyet és elmentem az idei BSides-ra. Párhuzamosan több konferencia is zajlott a helyszínen, ezért először nem találtam meg a megfelelő termet, de kiszúrtam néhány hosszú hajú, Linux pólós, hátizsákos embert, és rögtön tudtam, hogy őket kell követni, pedig még nem is láttam az agyonmatricázott laptopokat.

Megnéztem az első két előadást, majd ahogy a demópartiknál is megszoktam: "the real party is outside", szóval kimentem az előtérbe, hogy ott is körülnézzek. Összesen három kiállító volt: valami cég, akik terméket akartak rásózni emberekre, a hölgyek a WITSEC-től és a BRFK. Ők egy CTF-el is készültek, amit ki is próbáltam.

Az első néhány feladat teljesen szokásos volt: base64-el kódolt email cím, EXIF-be rejtett információ. Utána jöttek a komolyabbak. Bankszámla szám alapján kellett kitalálni, mi a bank irányító száma. A megfogalmazás nem volt tökéletes, mert én úgy értettem, a központi fiók címe kell, de kiderült, hogy azé a fióké, ahonnan az átutalás indult.

WhatsApp adatbázisból kellett kimenteni a titkos információt. Ez egy sima sqlite állomány volt, de annyi táblázat volt benne, hogy nem találtam a lényeget. Végül meguntam, és közvetlenül a binárisból kerestem ki a flag-et. (Nem volt nehéz, mert minden flag BRFK-val kezdődött.) Kellett egy PDF jelszót is törni, ez is gyorsan megvolt. Volt egy lementett hálózati forgalom, amit Wireshark-al kellett elemezni. Kicsit tartottam a feladattól, de elég volt a HTTP stream-et lementeni, és a válasz ott volt. Videóba is rejtettek el információt. Először végignéztem az egészet, de semmi hasznosat nem láttam, aztán egy hirtelen ötlettől vezérelve a strings-el kiírattam a sztringeket, és ott virított egy újabb BRFK flag.

Kettő feladattal viszont nem boldogultam. Az egyik egy kriptovaluta átutalás nyomon követése volt. Itt azzal akadtam el, hogy a MetaMask-ot nem tudtam beállítani. Bár lehet, hogy az volt a baj, hogy egy korábbi feladat megoldó valamit ügyködött. El kellett volna olvasni a tutorialokat.

A másik sikertelen feladat egy titkosított szöveg visszafejtése volt. Itt is egy csomó időt elvesztegettem, de nem tudtam rájönni a megoldásra. Valószínűleg több szakaszból állt a szöveg és mindegyiket másik módszerrel rejtjelezték.

Miközben oldottam a feladatokat, el-elkalandoztam, mert mellettem néhányan azt mutogatták a rendőröknek, hogyan tudják kinyitni a bilincset. Egy fél órával később valaki más is kereste a bilincset. Nem találta, ezért azzal vígasztalták: valakinek biztos jó estéje lesz.

A feladatok után szóba elegyedtem néhány benfentessel, akik miután megtudták, hogy genetikával foglalkozom, csak arról voltak hajlandóak beszélni. Többször tettem kísérletet, hogy a beszélgetést más mederbe tereljem, de nem sikerült, mindig visszakanyarodtunk a génekhez.

Az elmúlt kb. hat évben - ha apámat nem számoljuk - összesen nem kaptam ennyi kérdést a munkámról, mint itt. Ráadásul tájékozottságban simán lenyomták a hallgatóimat. Egyikük még az AlphaFold-ot is kipróbálta és nagyon tetszett neki a kapott térbeli szerkezet.

Eddig azt gondoltam, menthetetlen kütyü-mániám van, de a rendezvényre még egy laptopot sem vittem. Mások nem fogták ennyire vissza magukat. Megláttam egy Flipper Zero-t az egyik résztvevőnél, és megkérdeztem tőle, milyen firmware-t használ. Nem sejtettem, mit indítok el ezzel. Rövid időn belül előkerült az összes Flipper kiegészítő a táskájából. Akkor már mások is odajöttek, de a fickó csak pakolta ki az újabb és újabb kütyüket. Sőt, elővett két routert is és rögtönzött bemutatót tartott a wifi deautentikációról. Aztán elővett valami mikrokontrollert, amiről azt sem tudtam, micsoda, de mások elismerően bólogattak, mikor meglátták. Volt nála még egy vezeték nélküli forrasztó páka is(ha rosszindulatú lennék, azt mondanám, olyan tiszta volt a hegye, mintha soha nem használták volna). Majd mutatott valami elektromos puskába való lőszert, vagy mit. Szerencsére a zsaruk nem voltak a közelben. Kb. eddig bírtam, de a hátizsák tartalmának még a felét sem láttam. Csak egy könyvet. Kevin Mitnick-ről...

Megnéztem még néhány előadást, de mivel nem vagyok szakmabeli, nagyon nem kötöttek le. Összességében jó kis rendezvény volt.

Szólj hozzá!

Címkék: biztonság

A bejegyzés trackback címe:

https://cybernetic.blog.hu/api/trackback/id/tr5618412215

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása