HTML

Az élet kódjai

Csináld maga. Senki nem csinálja meg helyetted.

Friss topikok

  • sdani: Sajnos nekem is hasonló érzéseim vannak az R kiszorulásával kapcsolatban. Remélem jobban fogja tar... (2024.04.29. 10:48) R meetup
  • sdani: Nagyon jók ezek a bejegyzések! Feszültséggel teli, fordulatos, mint egy jobb krimi. :D Abba ne hag... (2024.04.29. 10:35) Wgel CTF
  • sdani: @Travis.CG: Egy kis szerencse sosem árt. :D (2024.03.01. 13:19) A bioinformatika helyzete 2024-ben
  • Travis.CG: Szóval az akadémiai szféra mazochistává tett, amit a Pinephone-al élek ki? Hmm, érdekes összefüggé... (2023.10.05. 18:23) Új barátom az Informatikai titkárságról
  • Travis.CG: Túl nagy a hype körülötte, ezért túlzó elvárások vannak vele szembe. Ha a korábbi chatbotokhoz kép... (2023.02.28. 06:28) chatGPT, a bioinformatikus

De-novo utómunkálatok

2013.05.21. 21:59 Travis.CG

Egyik korábbi posztom kicsit félrevezető lehet. Ott azt sugalltam, hogy de-novo szekvencia összeszerelés esetén elég egyetlen programnak megadni a szekvencia darabokat, és az megcsinál mindent, végezetül megkapjuk az összes kromoszóma teljes nukleotid sorrendjét.

A helyzet az, hogy ilyen a legritkább esetben fordul elő. Úgy is mondhatnám, én még nem találkoztam ilyennel. A legtöbb esetben több ezer hosszabb-rövidebb szekvenciát kapunk, nem ritkán N-ekkel tarkítva. Szerencsére vannak programok, melyek segítenek a további feldolgozásban.

GAPFiller

A GAPFiller, mint neve is mutatja, nem csinál mást, mint a scaffoldokban található N-eket tünteti el. A program több lépésben readeket pakol a szekvenciákra és próbálja befoltozni a lyukakat. A párosított readek távolság információit felhasználva olyan lyukakat is be tud foltozni, amelyek a readeknél hosszabbak. Megadhatjuk neki, mennyi read illesztése esetén fogadjuk el a foltozást. A scaffoldok sorrendjét nem próbálja meg meghatározni.

SSPACE

A GAPFiller alkotóinak másik programja, ami a párosított readeket használja fel arra, hogy összekösse a scaffoldokat. Segítségével kevesebb szétdarabolt szekvenciánk lesz.

Mauve

Ha van egy rokon szekvenciánk, a Mauve segítségével megnézhetjük, a scaffoldok milyen sorrendben követik egymást. Arra is kiválóan alkalmas, hogy ellenőrizzük, mennyire jó az eddigi összeszerelés. Ha ugyanis azt tapasztaljuk, hogy a scaffoldok nagy része a genom különböző pontjairól származik, jó eséllyel valamit elszúrt a de-novo program. A Mauve Java-s fejlesztés, fut minden platformon.

 Blast

Ne feledkezzünk meg a jó öreg Blastról sem. Ha csak ellenőrizni kívánunjuk egy genomi struktúra jelenlétét nincs jobb és megbízhatóbb ennél a programnál.

Bambus 2

Ezt a programot nem tudtam használni. Már a telepítése is elég bonyolult volt. Az AMOS programcsomag része. A feladata elméletileg az SSPACE-ra hasonlít. Ha csak tehetjük használjuk inkább azt. És ha csak tehetjük, ne használjuk az AMOS-t sem.

Szólj hozzá!

Címkék: bioinformatika

A bejegyzés trackback címe:

https://cybernetic.blog.hu/api/trackback/id/tr895302374

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása